Co zrobiliśmy?

Stowarzyszenie

Wydanie tłumaczenia książki "Exercising Through Your Pregnancy" - "Przećwicz ciążę"

Stowarzyszenie wydało po polsku 500 egzemplarzy książki "Exercising Through Your Pregnancy" - w polskim wydaniu "Przećwicz ciążę", rozwiewającej mity dotyczące aktywności fizycznej w ciąży, opisującej jak ruch wpływa na ciążę, poród, rozwój płodu i dziecka. Książka zawiera też opis ćwiczeń ciążowych i porady na czas po porodzie (m. in. aktywność a karmienie piersią). Możesz ją kupić tutaj: https://www.dbamyomamy.org.pl/index.php/component/k2/item/537-ksiazka-przecwicz-ciaze-juz-w-sprzedazy.html

  

Projekt „Poznanianki ćwiczą mięśnie miłości” w ramach poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018

Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Kobiet "Dbamy o Mamy" zgłosiło projekt "Poznanianki ćwiczą mięśnie miłości" do konkursu w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Jesienią 2017 roku w internetowym głosowaniu projekt otrzymał ponad 700 głosów mieszkańców Poznania.

Dzięki temu został sfinansowany z budżetu Miasta Poznania i realizowany w ramach otwartego konkursu ofert nr 41/2018, na powierzenie realizacji zadań Miasta Poznania w obszarze "Ochrona i promocja zdrowia, w tym działalność lecznicza w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 160)" wyłonionych w konsultacjach społecznych dotyczących budżetu obywatelskiego na 2018 rok.

W jego ramach od kwietnia do grudnia 2018 prowadziłyśmy bezpłatne ćwiczenia (6-9 razy w tygodniu) i warsztaty (średnio raz w miesiącu) przeznaczone dla kobiet w różnym wieku (również ciężarnych i młodych mam). Zajęcia odbywały się w Osiedlowym Domu Kultury "Orle Gniazdo" na Osiedlu Lecha 43. 

 

Bezpłatny książeczka "Zdrowa, sprawna, świadoma. Poradnik przyszłej mamy"

1 września 2016 - wydałyśmy książeczkę "Zdrowa, sprawna, świadoma. Poradnik przyszłej mamy". Książeczka liczy 40 stron i powstała dzięki pracy sześciu ekspertek i siedmiu mam. Przygotowanie graficzne, redakcja i druk zostały sfinansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (zdobyłyśmy je biorąc udział w Konkursie Mikrodotacji Wielkopolska Wiara). Rozdawałyśmy ją bezpłatnie zainteresowanym przyszłym mamom, również wysyłając pocztą (bezpłatna wysyłka jest możliwa dzięki pomocy Wydwnictwa Empi2). W grudniu 2016, dzięki wsparciu Miasta Poznania, wykonałyśmy dodruk książeczki. Łącznie wydawnictwo trafiło do 1000 kobiet (nakład się wyczerpał).

 

Działania regularne:

Organizujemy odpłatne zajęcia jak np.: ćwiczenia dla kobiet w ciąży (obecnie taniec brzucha), warsztaty chustonoszenia, warsztaty we współpracy z doulą Marianną Szymarek (opowieści porodowe, ból porodowy).

Współpracujemy z Bezpłatną Szkołą Rodzenia "Femina", prowadząc w jej ramach zajęcia ruchowe. Przy okazji dziękujemy "Feminie" za użyczanie lokum Stowarzyszeniu! 

Prowadzimy też bloga, który mamy nadzieję, pomoże kobietom w całej Polsce: www.dbamyomamy.blogspot.com

 

Wydarzenia wcześniejsze:

12 maja 2016 zorganizowałyśmy ogólnodostępne bezpłatne spotkanie z polską położną pracującą w Niemczech.

W marcu 2016 nasze stowarzyszenie brało udział w Tygodniu Godnego Porodu. TGP organizowała Fundacja Rodzić po Ludzku oraz kilkadziesiąt instytucji w całej Polsce. My przygotowałyśmy bezpłatne zajęcia dotyczące tzw. Standardów Okołoporodowych, pozycji wertykalnych, dna miednicy i tańca brzucha (genialna aktywność ruchowa na czas ciąży, porodu i połogu). W zajęciach wzięło udział prawie 50 osób (zgłosiło się ok. 70).

Od marca 2015 trzy prowadzimy zajęcia tematyczne w bezpłatnej Szkole Rodzenia "Femina".

W listopadzie 2015 prowadziłyśmy dwa razy w tygodniu bezpłatne zajęcia dla mam z niemowlakami. Były one częścią projektu dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W ramach tego projektu mogłyśmy też kupić podłogę z puzzli oraz stowarzyszeniowy roll up, plakaty i ulotki edukacyjne (o pozycjach wertykalnych w czasie porodu).

14 maja 2015 przeprowadziliśmy pierwszą małą akcję społeczną. Studenci Wydziału Leśnego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu pod przewodnictwem dr Anny Wierzbickiej udzielili lekcji przyrody dzieciakom z Wildy. Głównym punktem programu było posadzenie krzewów przy siedzibie Szkoły Rodzenia "Femina". Krzewy zostały częściowo podarowane przez Ogród Dendrologiczny przy UP w Poznaniu i będą cieszyć oko klientek szkoły rodzenia, a przy okazji pacjentów sąsiedniego ośrodka zdrowia.

 

Poza tym szkolimy się i konsultujemy w WRK, PISOP i Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, uczymy się księgowości, piszemy projekty (z sukcesem zakończyłyśmy realizację pierwszego). Szukamy innych możliwości pozyskania funduszy i darczyńców (dziękujemy firmie Klubben i Lasom Państwowym).  Szukamy sprzymierzeńców. Grupa odbiorczyń naszych działań systematycznie rośnie. 

Ostatnio zmienianyśroda, 28 sierpień 2019 11:38
(0 głosów)
Czytany 9818 razy
Etykiety :

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii:

« Wspieraj nas O Stowarzyszeniu »